Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cold Steel KUDU, nejlevnější nůž od Cold steel

18. 4. 2019

V cenové relaci kolem 200 kč je Kudu opravdu tím nejlevnějším nožem z nabídky značky Cold steel. Tento zavírák jsem si pořídil už jen proto, abych si vyzkoušel, zda li se jedná o použitelný nůž, nebo jen "značkovou" hračku pro sběratele.

V prvé řadě mě překvapila velikost. Mám menší verzi (Eland je větší verze na hranici použitelnosti) a i tak se jedná o pořádnou kudlu přesahující 25 cm! Přesto je nůž lehký, rukojeť je poměrně úzká, bez jakékoli záštity, vyrobena z kompozitního plastu plněného skelnými vlákny s naznačenou neklouzavou úpravou. Onen náznak protiskluzové úpravy je ale příliš jemný, aby se znatelně projevil a jedná se tak spíš o estetickou záležitost. Konstrukce je až překvapivě pevná, uložení čepele v rukojeti je solidní a bez jakékoli axiální vůle. Drobná vůle je jen v zámku pojistky.

Čepel je z německé oceli 4116, ostří je dlouhé 104mm a má sílu u rukojeti 2,4mm. Na tak dlouhou čepel docela tenká, že? Nicméně ocel 4416 je dost pevná a vydrží tak mnohem víc, než byste čekali. Životností ostří bych pak ocel 4116 zařadil někam mezi oceli 420 a 440, tzn. pro běžného uživatele v pohodě kudla :) . Udržování ostří pak jen obtahováním na keramické tyčce.

Tak a teď se dostávám k problematické části nože, pojistce. Ta je sama o sobě velmi pevná a spolehlivá, otravná část spočívá v odemykání pojistky klíčovým kroužkem. Kroužek hrká, zavazí a otravuje tak, že jsem ho ještě týž den koupě nahradil kouskem paracordu. I tak nůž potřebuje specifický způsob zavření čepele, jinak se vám to nepodaří, nebo jen velmi ztuha, nejlépe je to vidět na videu. Ukazovák do oka, palec zapřít o čepel a ostatní prsty o rukojeť. Chce to cvik, mnoho lidí to ze začátku odradí.

Klady: velmi nízká pořizovací cena, slušná ocel, pevná konstrukce, dlouhá trvanlivost a dobrá kvalita celého nože.

Zápory: tuhá pojistka a ze začátku problematické zavírání, absence záštity.

Závěrem nůž Cold Steel KUDU hodnotím za ty peníze rozhodně jako plně použitelný, lehký a velký zavírák vhodný nejen pro příležitostné bushcraftery a lovce, ale i na chalupu a občasné toulky přírodou. Mé hodnocení je solidních 73%.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář