Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nitecore TIP, to nejlepší ze světel posledních let

18. 1. 2018

Před pár dny mi dorazila nová minisvítilna Nitecore TIP, ano, já vím, další Nitecore. Ale tak to prostě je, Nitecore patří k nejlepším výrobcům sériových LED svítilen na světě a zároveň přichází s největším počtem inovací, jen vzpomeňte na nitecore TUBE, Nitecore TIP je jejím přímým následovníkem a značku Nitecore jsem si zkrátka oblíbil.

Snad jediná nevýhoda Tube byl výkon 45 lumenů, od tak malé svítilničky snad nikdo nemohl čekat větší výkon, ale je to holt někdy málo. To řeší TIP, který má v režimu turbo 360 lumenů, to už je dostatečný výkon pro většinu situací na cestách i pro denní použití. Li-ion baterie 500mAh je vestavěná a dobíjí se usb portem na boku svítilny, která nemá krytku (jako tube). Částečně se to dá řešit klipsem, který v pozici "do zadu" port zakrývá.

 

Rychý přehled:

LED cree XP-G2 a maximální výkon 360 lumenů po ztrátách na optice.

Dosvit 74 metrů

4 režimy výkonu 1, 35, 150 a 360 lumenů

Pokročilé ovládání dvěma tlačitky a dvě nastavení provozu (rozepsáno níže)

Vestavěná 500mAh li-ion baterie dobíjená USB portem

Indikace stavu baterie ledkou v tlačítku

Ochrana proti přehřátí

Krytí IP54 značí odolnost proti stříkající vodě

Odolnost proti pádu z výšky 1,5 metru

Tělo z odolné hliníkové slitiny a délka 6cm, hmotnost s klipsem 25 gramů.

 

Tělo je z profilované odolné hliníkové slitiny s HA III povrchovou anodizací, už tak běžné u lepších výrobců svítilen. Je v nabídce celá řada barev, já zvolil šedou. Tělo je vyrobeno bez vad, s pevným poutkem ze dvou ocelových drátů, které snesou zatížení přes 30kg. Dvě tlačítka jsou umístěna ergonomicky a baterka se drží příjemně. Je dlouhá 60,8mm, široká 24,3mm bez klipsu, 27,9mm s klipsem. Výška 13,7mm, 18mm s klispem. Váha s klipsem 25 gramů, bez klipsu 23,5 gramu.

Světelný kužel je velmi široký, je rozeznatelný hotspot a široké halo, ale už hotspot je tak široký, že přechod nebudete vnímat. Reflektor je sice malý a strukturovaný, přesto jsou v halo náznaky artefaktů, ale nic hrozného a při použití jsem je vůbec nevnímal, použití tedy nijak neovlivňují. Scénu nasvítí velmi doširoka a velmi příjemně.

Výkon a výdrž

1 lumen 46 hodin stačí "pod ruce", na odemykání, na mapu, do stanu..

35 lumenů 6,5 hodiny už osvítí celou místnost, stačí na běhání, pomalejší jízdu na kole

150 lumenů 1,5 hodiny už stačí i na běh nebo jízdu na kole lesem, osvítí velkou místnost typu stodola

360 lumenů 30 minut, ale nesvítí nepřetržitě, ochrana proti přehřátí výkon sníží (čas záleží na okolní teplotě). Už osvítí menší halu a stačí na rychlou jízdu na kole lesním terénem.

Ovládání je příjemné a většinou intuitivní, krátkým stiskem spodního tlačítka světlo zapneme a horním krátkými stisky přepínáme režimy 1, 35 a 150 lumenů, svítilna si pamatuje nastavený režim a při dalším zapnutí se do něj vrátí. Podržením spodního tlačítka při vypnuté svítilně máme přístup přímo do low režimu 1 lumen a podržením horního tlačítka při vypnuté svítilně zapneme režim turbo 360 lumenů, při zapnuté svítilně jen po dobu podržení tlačítka, což je opravdu velmi praktické, jdeme například nočním lesem, máme zapnutý režim 35 lumenů a rychle potřebujeme posvítit více, pouze přidržíme horní tlačítko, jakmile potřeba vyššího výkonu pomine, jen tlačítko pustíme a zase svítí 35 lumenů. Možná to popisuji složitě, ale tento typ ovládání je po pár minutách skvělý a opravdu praktický, nemusíte se pokaždé proklikávat všemi režimy jako u běžných svítilen.

Další "fíčury" jsou indikace stavu baterie, při vypnuté svítilně krátce stiskneme horní tlačítko, 3 bliky tlačítka značí stav na 50%, 2 bliky pod 50%, 1 blik pod 10%.      Svítilna má dva módy provozu, po třiceti vteřinách se světlo automaticky vypne, tuto funkci deaktivujeme podržením obou tlačítek naráz při vypnuté svítilně. Jeden blik světla značí funkci aktivovanou, dva bliky světla deaktivovanou. 

Nabíjení vložením klasické nabíječky na telefon nebo usb kabelu z počítače, bliká červeně - nabíjí, zeleně - nabito. 

Závěrem mohu TIP ohodnotit opravdu jako to nejlepší, co přišlo v posledních letech. V nitecore někdo opravdu zapřemýšlel a výsledkem je úžasně praktická malá a lehká LED svítilna, která plně nahradí čelovku nasazením na kšilt čepice, obrátíte klips tak, aby "trčel" a dá se vzít do zubů. Výkonově vzhledem ke své velikosti překvapí, výkon opravdu dostačuje pro většinu lidských činností, je tak vhodná hlavně pro denní nošení na klíčích, v kapse, na opasku, v batohu či kabelce, ale přes svou nepatrnou velikost je dobře použitelná skoro všude, pro denní nošení, na cesty, do přírody (na noční pozorování zvěře vzdálené 300 metrů tedy opravdu už nestačí :) ) kolem domu, chaty, do auta. Nedoporučil bych TIP na zbraň kvůli tvaru a rozložení světla a na loď, kde už chybí vyšší vodotěsnost. Nejvíce vhodná je pro všechny, kteří chtějí slušné světlo, ale "běžné" svítilny jsou příliš velké nebo težké pro denní nošení.

Jediným nedostatkem z mého pohledu je absence blikacích režimů.

V balení je svítilna, návod, dvě velikosti kroužků na klíče a malá karabinka.

 

Produktové fotky, snad mi je odpustíte, pěkné vlastní fotky udělám až někdy příště.

tip_en01.jpg

 

 

tip_en02.jpg

tip_en07.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skvělá, ale

(Tramp, 14. 2. 2018 11:28)

Ta cena, u nás stojí nejmíň 800, to je docela darda. Až bude tak za pětikilo, má cenu o ní uvažovat. Za 800 totiž můžu mít jinačí světla, ne tak kapesní, ale zato výkonnější s delší výdrží. Třeba Niteye JET-1MK nebo NiteFighter F20C

Re: skvělá, ale

(vlkodlaq, 15. 2. 2018 15:27)

Jasně, máš pravdu. Nicméně pokud chces značkové a kvalitní světlo, které můžeš nosit pořád v kapse, pak je TIP parádní kousek a ačkoli je dražší, investice do vybavení je to dobrá. Já jsem velmi spokojen.