Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svítilna Klarus XT2C

5. 7. 2012

Ve své první minirecenzi se budu věnovat nedávno koupené svítilně Klarus XT2C.

 

Jedná se o velmi klarus-xt2c-with-accessories.jpgvýkonnou svítilnu na jeden článek Li-ion 18650, osazená LED cree xm-l (jedna z nejvýkonějších diod používaných ve svítilnách)

 

 

 

 

 

Hlavním tahákem svítilny je vynikající výkon, nadstandartní výdrž, zpracování na špičkové úrovni a ovládání pomocí dvou spínačů.

 

Nebudu testovat výkon a výdrž, to za mě udělalo už více lidí předemnou a budu se věnovat spíše osobní zkušenosti a svému pohledu, co se týče praktičnosti.

 

Rychlý popis: 

4 režimy: 470 lm ANSI (2,5h) - 150 lm (7,3h) - 10 lm (295h) - strobe, při použití článku 18650 2400mAh, s článkem s vyšší kapacitou, např. panasonic NCR18650 2900mAh je výdrž ještě delší (cca 2,8, 8,5 a 320 hodin)

Rozměry a hmotnost:
Délka: 132 mm
Průměr tubusu: 25 mm
Průměr hlavy: 26 mm
Hmotnost: 68 g (bez baterie)
 

Na článek 18650 potřebujete speciální nabíječku lithium-iontových článků, ale vyplatí se to, protože nabíjecí články 18650 mají bezkonkurenčně nejvyšší kapacitu v poměru k velikosti a váze, můžete tak mít poměrně malou svítilnu s opravdu dlouhou výdrží a velkým výkonem.

 

 

308fgad.jpgJak už padlo, zpracování svítilny, vyrobené z tvrdé slitiny hliníku s odolnou povrchovou anodizací, je na výborné úrovni a v tomto směru není výrobci co vytknout. Navíc jsou použity obdélníkové závity, které mají vyšší životnost a dobře se šroubují (nejde šroubovat přes závit). Použitý, jemně strukturovaný reflektor vytváří  užší kužel světla se širším středovým ohniskem, osvit je přijemný a rovnoměrný a dosvit dosahuje hranice cca 250 metrů, i tomto směru je vše v pořádku a na jedničku.

 

Svítilna se ovládá pomocí dvou spínačů, větším se svítilna zapne s funkcí svícení namáčknutím (například pro signalizaci, pro trvalé svícení je třeba spínač domáčknout, následně se menším spínačem přepíná mezi třemi režimy výkonu a skrytým strobe. Režimy jsou dobře a vhodně odstupňovány, zde má klarus velké plus oproti svým konkurentům. Zmáčknutím menšího spínače při vypnuté svítilně se aktivuje režim strobe po dobu držení spínače, což je vhodné pro obranu, zablikání do očí po tmě tímhle světlem zaručuje dezorientaci oslněného na několik desítek vteřin. Pokud menší spínač podržíte více než cca 5 vteřin, zůstane svítilna blikat stále. Režim strobe se dá aktivovat i při zapnuté svítilně podržením spínače po dobu cca 1,5 vteřiny a jedná se o variabilní blikání, střídá se pomalejší a rychlé blikání.

Malý nedostatek vidím v "taktickém" provedení, svítilna se sepnutím většího spínače rozsvítí vždy v nejvyšším režimu, chybí mi tu režimová paměť, i když se na ovládání dá zvyknout, s režimovou pamětí to bylo výrazně lepší. K tomu elektronika ve všech režimech slabě píská, ale to je u výkonných svítilen vcelku běžné. Kdyby tato svítilna měla režimovou paměť, snadno by se stala tou nejlepší baterkou, kterou jsem kdy měl. O fous jí prvenství uteklo.

Nelekejte se poklesu jasu při delším svícení ve vysokém režimu, toto je nikde neuváděná ochrana svítilny proti přehřátí, po několika minutách automaticky poklesne jas o cca 25%. Při dalším zapnutí zase svítí na 100%.

 

U svítilny je přiloženo pouzdro, poutko na ruku, rezervní těsnění a krytka spínačů.

Pokud oželíte režimovou paměť, nebo vám taktické nastavení vyhovuje a chcete do výbavy investovat, je klarus xt2c výborná volba.

Ceny při koupi: klarus XT2C - český ledshop 1190kč, článek Li-ion 18650, 2900 mAh panasonic protected (s ochrannou elektronikou) na ebay cca 130kč, nabíječka ledshop 2009 cca 450kč. Některé věci je lepší koupit se zárukou, jako třeba nabíječku, já osobně jsem si oblíbil ledshop, mají rozumné ceny a vstřícný přístup.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

?

(Rowan, 26. 8. 2013 16:57)

Klarus - co je to zas za značku? Nic mi to neříká, ohlasy na to žádné nemám, takže asi zase nějaká naleštěná čína. No thanks, třeba se pletu, ale nechci.

Re: ?

(vlkodlaq, 14. 10. 2013 9:34)

Potvrzením ti může být, že klarus používá řada profesionálů a jejich svítilny dostaly řadu certifikátů a ocenění, v tomto směru více než tolik propagovaný Fenix. Led lenser nestojí za řeč, je to velmi předražený low-end.

Klarus

(vlkodlaq, 6. 9. 2013 21:06)

No, pleteš, Klarus patří k nejlepším značkám svítilen na světě, je srovnatelný a v některých ohledech i předčí například Fenix, Olight, jetbeam... Že jsi o něm neslyšel znamená jen to, že do té naší prdelky nedosáhne jejich marketing, no světové značky ta naše zemička moc nezajímá a není se čemu divit. Ale hodnotit značku jen podle toho, že jsi o ní neslyšel? Poněkud krátkozraké, ale budiž.