Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mercator Otter Solingen, zavírací nůž pro více generací

23. 11. 2020

Jak už možná víte, německá firma Otter solingen není ve světě příliš známá a to i přes to, že má více než 140ti letou tradici ve výrobě kapesních nožů. Je to malá firma o několika zaměstnancích přímo v oblasti Solingen Něměcko, kde je stále velký podíl ruční práce na každém noži. Tím chci zdůraznit, že se jedná o Německý výrobek.

Odkaz na nůž.

Mercator se v téměř nezměněné podobě vyrábí více než 100 let a je to ten typ nože, který je takřka nezničitelný a dědí se z otce na syna nebo z děda na vnuka. Na čepel je použita odolná nerezová ocel 1.4034, která je nejblíže oceli 440, ale s vyšší houževnatostí a nižší tvrdostí nebo z uhlíkové oceli C75, která se pomalu stává mou oblíbenou. Je třeba počítat s tím, že C75 není korozivzdorná, za to má lepší výdrž ostří a snáze se brousí, než nerezovka.

Mercator má tělo z jednoho kusu nerezové oceli, přes svou tloušťku (tenkost ?) je tedy rukojeť velmi pevná, nijak se neohýbá ani nekroutí. Síla bez nýtů je pouhých 6,3mm! S nýty pak 8,8mm, což je stále úžasná hodnota. Skladnost je díky tomu skvělá i přes to, že délka v otevřeném stavu je 21,8cm, s očkem na pověšení 20,8cm. Máte tak velmi pevný a velký zavírák, o kterém v kapse nebudete ani vědět. Například při nošení v riflích si nikdo nevšimne, že máte v kapse nůž. 

Pojistka je lockback, tuhá tak akorát, že velmi spolehlivě drží a nehrozí, že si čepel nechtěně odjistíte, přitom se "odemyká' poměrně lehce. Ono prohnutí na pojistce (je to vidět na videu) je udělané pro lepší oporu palce (při tomto typu držení). 

I když je to nůž nýtovaný, čepel v uložení chodí lehce a zároveň nemá žádnou vůli v uložení v obou směrech. Chodí dokonce tak lehce, že jsem si udělal z mosazi jednoduchý kolíček pro jednoruční otevírání a rázem je z mercatoru ne jen dobrý EDC nůž, ale přímo výborný. Ocel nože není sice žádná špička v metalurgii, ale ruku na srdce, v dané kategorii kapesních nožů je naprosto dostačující a předčí například ocel 420 používanou Mikovem. Ona honba za lepší ocelí ne vždy má opodstatnění a kupující tak mnohdy jen podléhá marketingové masáži. Při občasném použití, kde i při denním nošení a použití občas otevřete krabici nebo jiný obal, naporcujete svačinu nebo prut na opečení buřtu, vydrží ostrý i měsíce, než bude třeba jej přebrousit.

Samozřejmě, jak jistě tušíte, ona úžasná plochost a skladnost má i zápor, tady je to o něco horší ergonomie, ale dle mého názoru to je jen malá daň za onu skvělou skladnost. Jako EDC přece jen nůž mnohem víc nosíte, než používáte a stále je to šikovný univerzální nůž. Je to tak, že do lesa si vezmu jiný nůž, RAT1 nebo rovnou pevný, ale pro každodenní nošení přímo v kapse rád sáhnu pro Mercatoru, jednoduše proto, protože je nejskladnější.

Na Mercatoru mi trochu chybí klips, ale verze s klipsem existuje, viz ODKAZ.

 

Klady: úžasná skladnost díky tenkému profilu, tradiční výroba v Solingenu, odolnost a životnost.

Zápory: o něco horší ergonomie, vyšší cena daná výrobou v Německu (a ne v Číně nebo na Thaiwanu).

 

Závěrem hodnotím Mercator jako skvělý skladný nůž pro denní nošení s mírně horší ergonomií, s tradiční výrobou v Německu s dlouhou historií. Vzhledem ke skladnosti je to i skvělý nůž do survival packu, nouzových zavazadel nebo prostě jako dobře skladný ale plně funkční záložní nůž.

Moje hodnocení je 88%

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no

(Deerhunter, 15. 3. 2021 7:44)

Tak už ho mám a teda vzhledově se mí líbí moc, kapesní je, že o něm nevím a občas zapmenu že ho mám, jen ta ergonomie je slabší, v ruce se vážně ztrácí. Nutno přiznat, že mám velkou ruku, ale jako EDC bez výhrad, jen ten klips mi trochu chybí, ale při delším používání je takový nepohodlný, není to na větší práci. Takže ho nosím v kapse do práce a do lesa si beru jiný nůž. Stejně mít jen jeden nůž je na ostudu, že?

Znam

(Migel, 29. 11. 2020 19:25)

Takovejhle měl děda! Živé si ho pamatuju, učil mě a tím dělat píšťalky. Teď když vím, jak se jmenuje si ho koupím, taková vzpomínka na dědu.