Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eagletac SX25L3, uživatelská minirecenze

9. 4. 2014

Uživatelská recenze Eagletac SX25L3.

Fotky svítilny a "beamshotů" v galerii, stačí kliknout na první fotku dole pod recenzí a procházet.

sx25l3.jpg

 

 

 

 

Než se pustím do samotného popisu, musím zmínit, jak kompaktní svítilna vzhledem ke svému brutálnímu výkonu je. Pravděpodobně se jedná o nejkompaktnější současné sériové ruční světlo s takovýmto výkonem (2375 lumenů po ztrátách na optice) a dosvitem přes 300 metrů. Není právě kapesních rozměrů, kdo chtěl však ještě donedávna takovýto výkon, musel se smířit s mnohem větším monstrem a vzhledem k méně efektivním LED i s větší hmotností baterií.

Rád bych zdůraznil použitý multičip LED CREE MT-G2 PO, což je jedna z nejvýkonnějších a nejefektivnějších současných LED čipů používaných ve svítilnách. Čip je poměrně velký, je proto vhodný spíše pro větší reflektory (jako třeba ve svítilně SX25L3 :) ) Výkon této LED je cca dvojnásobný oproti tolik oblíbené LED XM-L2 (která má maximum na cca 1500 lumenech a nejvýkonnější svítilny s touto LED mají kolem 1000lumenů po ztrátách na optice).

Výkon této svítilny s touto ultravýkonnou LED je téměř pětinásobný oproti nedávno recenzované svítilně Olight S20 baton, čímž nijak nechci bagatelizovat výkon olightu :-)

Svítilna je velmi kvalitně vyrobena z tvrdé hliníkové slitiny s tvrdou povrchovou anodizací, trapézovými závity pro maximální životnost, je vodotěsná dle IPX-8 (10 hodin v hloubce 60cm). Přes svou větší velikost dobře padne do ruky, výrazné profilování zajišťuje bezpečný úchop, při používání nemám nepříjemný pocit, že mi svítilna z ruky vypadne, jako u jiných svítilen. Samozřejmě má masívní očko na připnutí zápěstního poutka. Silnější krycí sklíčko z obtížně rozbitelného ultraprůzračného skla s antireflexními vrstvami (antireflexní vrstvy jsou proti svělu vidět), sklíčko je v případě rozbití vyměnitelné.

Je napájena třemi kusy článků 18650 nebo šesticí CR123 baterií (pro tento účel je v balení trojice redukcí, aby menší baterie ve svítilně nehrkaly). Nejdelšího provozního času se dosáhne s články Panasonic NCR18650b 3400mAh (používají pro své brandované chráněné články eagletac, nitecore, AW aj.). Svítilna má mechanickou ochranu proti vložení baterií obráceně (plochý mínus kontakt se nespojí s lehce v plastu utopeným kontaktem svítilny)

Efektivní elektronika C5000 ST je vybavena ochranou proti přehřátí v nejvyšším výkonu (po uplynutí 200 vteřin sníží výkon o 25 nebo jen 10% dle nastavení (volitelné), dále disponuje upozorněním na nízký stav baterií krátkým přerušením svitu. Jsou zde 4 režimy výkonu a 7 blikacích.

Rychlý přehled (zdroj ledhop.cz)  

tab.jpg

Mnou vypočtená a ověřená výdrž na 3ks 18650 eagletac 3400 mAh:

 

Max 2375/2006lm: 1 hod 34 minut

 

Mid1 1057lm: 3 hod 22 minut

 

Mid2 175lm: 22 hod 25 minut

 Low 28lm: 365 hodin (přes 15 dní, toto je z časových důvodů pouze vypočtený údaj a v reálu bude čas pravděpodobně o něco delší, protože články jsou schopny při nízkém odběru schopny vykazovat vyšší kapacitu)

 

285lm: 18 hod 55 minut (pouze v taktickém módu dostupný režim).

Ovládání:

Svítilna má na boku elektronický spínač, jímž se krátkým stisknutím zapíná, podržením se rozsvítí právě nastavený režim pouze po dobu stisku (momentary on/off, režimová paměť, nelze použít pro signalizaci). Stiskem a podržením při druhém stisku se spustí strobo po dobu stisku (při vypnuté i zapnuté svítilně). Svítilnu lze nastavit do dvou módů, regular a tactical, viz tabulka níže, a dle tohoto nastavení se povolováním a utahováním hlavy přepínají čtyři režimy výkonu nebo blikací, což je rychlé a polopatické, navíc, a to považuji za velikou přednost tohoto ovládání, lze režimy nastavit při vypnuté svítilně, což se někdy opravdu hodí. Při hlavě svítilny utažené nadoraz svítí v max režimu, povolováním se mechanicky přepíná na nižší režimy, při povolení o cca půl otáčky svítí nejnižší režim. Při zapnuté svítilně lze v kterémkoli režimu podržením tlačítka aktovovat maximální režim po dobu stisku. Svítilna disponuje řadou sedmi skrytých blikacích režimů, které se aktivují rychlým povolením a utažením hlavy.

Jsou to v pořadí: Strobe, rychlé variabilní strobe, pomalé strobe, SOS, velmi pomalé SOS, maják (blik s dlouhou přestávkou) a maják malým výkonem (velmi dlouhý provozní čas).

Nevím zda-li je to záměr, nedostatek či jen vlastnost elektroniky, mezi záblesky LEDka svítí cca čtvrt lumenem, s výjímkou majáku malým výkonem, kde LEDka mezi bliky nesvítí. Uživatelský komfort to nijak nesnižuje, jen jsem se s tím ještě u žádné svítilny nesetkal (můj první eagle-tac neměl blikací režimy vůbec)

Režimová paměť se nevztahuje na blikací režimy a namáčknutím spínače či otočením hlavy (kromě přepnutí na další blikací režimí) se blikací režim vypne a svítilna se přepne do režimu nastaveného polohou hlavy.

Přepínání mezi módy Regular a Tactical:
Rozsviťte svítilnu v režimu Turbo - s utaženou hlavou. Povolením hlavy přepněte do druhého režimu (Mid) a utažením zpět do režimu Turbo, tento postup proveďte 10x během pěti sekund.

Mechanické přepínání režimů má i jednu velkou výhodu (viz video dole), při povolení těsně po přepnutí režimu lze mezi dvěma režimy přepínat pouhým přitlačením na hlavu svítilny, což je velmi praktické například při noční procházce přírodou, kdy „pod nohy“ stačí nižší režim a v případě potřeby bleskově krátkodobě přepneme na režim vyšší, nebo podržet spínač a přepnout tak po dobu stisku do max režimu, tak máme dvě možná nastavení krátkodobého přepínání mezi dvěma režimy.

Charakter světelného kuželu je široký hotspot s plynulým přechodem do středně širokého halo s náznaky artefaktů v okrajové části (zanedbatelné). Vzhledem k širokému (a příjemnému) hotspotu však dosvit dotahuje monstrózním výkonem. Viz foto pod recenzí.

Klady: Vynikající poměr výkon/výdrž/velikost, perfektní zpracování, množství režimů, skvělé jednoduché a praktické ovládání, dobrá cena v poměru k výkonu (kč na lumen).

Zápory: Pravděpodobně se jedná pouze o můj perfekcionismus, ale při častém přepínání režimů se opotřebovává závit hlavy, je to pro tento účel sice uzpůsobený masívní trapézový závit „lodního“ vzhledu, ale nejsem si jist, jakou životnost budou mít závity a kontakty při plném, denním používání. Svítilny eagletac mají ve světě velmi dobré jméno a nenašel jsem jedinou zmínku o závadě, každopádně bude lepší preventivně závity častěji čistit a mazat, tak bude svítilna sloužit perfektně řadu let. Další malou nevýhodou je, že na změnu režimů je třeba obou rukou, s trochou šikovnosti lze režimy výkonu přepínat v jedné ruce, zábleskové režimy však nikoli. V krabici mohl být i futrál.

Na závěr mohu tuto svítilnu vřele doporučit všem, kteří potřebují vysoký výkon a velký dosvit, pro profesionální použití (vynikající nasvícení široké a vzdálené scenérie) a pro všechny náročné uživatele. Svítilna je bezchybně zpracovaná s velmi příjemným a praktickým ovládáním a širokou možností uživatelského nastavení. Vzhledem k větší velikosti a váze ji nedoporučím na kolo, s vhodným masívním držákem však může sloužit i cyklistům. Jako bonus řada blikacích režimů.

Obsah krabice: Svítilna, náhradní O kroužek, pěkné zápěstní poutko, 3x držáky CR123 baterií, návod, transportní pytlík na svítilnu z pevné netkané textilie.

 

Zdroj: 2014 z e-shopu ledshop.cz, cena 3195kč, poštovné zdarma. Články Eagletac 3400 mAh taky z ledshopu, 549kč/ks.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Eagletac SX25L3

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Výkonná LED světla

(Robert, 15. 6. 2016 12:05)

Ahoj chtěl jsem se podělit se zkušenostmi. Dnes jsem přijel zpět ze zahraničí, kde jsme s dalšími lidmi zkoumal jeskyně o kterých se ještě nesmí moc mluvit. Chtěl jsme poděkovat lidem, kteří prodávají nitecore baterky, svítilny a další vybavení, které jsme do jeskyní potřebovali. Vše nás podrželo přesně tak jak jsme potřebovali. Pořídili jsme od nich vše od nejmenších baterek až po velké svítilny. Pokud i vy chcete koukněte na http://www.nitecore.eu/.

Re: Výkonná LED světla

(Marek, 7. 10. 2016 11:40)

Ahojda Roberte, a ostatní. Díky za článek. Já hodně cestuji, jsem blázen do jeskyní. Mám také výrobky od nitecore a jsem spokojenej.

Re: Re: Výkonná LED světla

(vlkodlaq, 11. 10. 2016 21:07)

Moje nejdéle používaná baterka je nitecore ec20. Ačkoliv jsou LED svítilny mou vášní a jejich obměňování je pro mě radost, EC20 pořád považuji za tu neljepší na trhu. Nicméně v reakci na komentář s nitecore.eu musím podotknout že více "značkových" značek Vás nenechá na holičkách a podrží Vás. Jsou to po testování a zkušenostech mimo nitecore ještě Niteye, jetbeam, olight, sunwayman, eagletac, fenix a Klarus.

Re: Výkonná LED světla

(vlkodlaq, 17. 6. 2016 13:50)

Taky mám s Nitecore dobrou zkušenost, nicméně by bylo vhodnější to napsat pod nějakou z minirecenzí na Nitecore a ne pod eagletac, který je taky špičkový, jen má jiné ovládání a tak může někomu vyhovovat více.

dobrá

(sibibi, 1. 5. 2014 10:17)

koupil jsem a zatím jsem velmi spokojen . trochu mně vadí, že je svítilna bez ocelového kroužku vpředu, nevím, kdy ho tam dávají a kdy ne - mohlo to být jako příslušenství .... taky mám zatím problém s držením svítilny a s nahmatáním spínače.... ale ovládání režimů je výborné... ale zajímalo by mě ,kolik mikroampér žere svítilna v pohotovostním režimu...mám zkušenost , že to bývá více, než výrobce uvádí...

Re: dobrá

(vlkodlaq, 4. 5. 2014 11:03)

Kolik mikroampér bere svítilna v pohotovostním režimu? Nevím jestli je to vůbec relevantní údaj, hádám, že po roce skladování v šuplíku bude na článcích větší úbytek kapacity samovybíjením, než odběrem elektroniky v pohotovostním režimu. Na to abych svítilnu rozdělal a změřil to přesně nemám vybavení a vlastně ani důvod :-)
Tak jako tak je řešením před uskladněním povolit koncovku svítilny o cca čtvrt otáčky a elektronika tak nežere vůbec nic :-)

Re: Re: dobrá

(sibibi, 6. 5. 2014 20:50)

Náhodou tento údaj je dost důležitý, protože některé svítilny mají takovvou spotřebu, že to vybije baterky za necelý měsíc - hlavně u regulace svítivosti magnetickým polem se to může stát . Nejlepší svítilny spotřebují 50 mikroampér, to je bez problému . Eagletac jsem změřil aspoň přibližně a bere asi 150 mikro , což ujde. Obchodníky to samožřejmě moc nezajímá, ale když kupuju drahou baterku, tak chci aby měla kvalitní elektroniku. Koncovku svítilny taky občas povolím, ale aby na to člověk musel pořád myslet tak to není řešení.

Re: Re: Re: dobrá

(vlkodlaq, 9. 5. 2014 10:19)

Poslední eagletacy mají kvalitní a efektivní elektroniku, ale jak jsem psal, na změření přímého odběru nemám vybavení, ale můžu změřit kapacitu baterií, které byly po necelém měsíci skladování ve stejném stavu na setiny voltu. Při častém používání nemá povolování koncovky smysl, stejně tak nemá moc smysl řešit 150mikroamper při kapacitě článků 3400mAh při 12V. Jinými slovy když vím, že baterku delší dobu nepoužiju, koncovku povolím a při častějším použití je odběr elektroniky opravdu zanedbatelný a trvalo by dlouhou řadu měsíců, než se články tímto mikroodběrem vybily, tím spíš, že jsou tam 3 v sérii. Samozřejmě pokud je to takový problém, nezbývá než doporučit svítilnu s mechanickým spínačem "natvrdo", který proud přeruší úplně a tak "problém" perfektně řeší.
Poznámka pro méně znalé: Problém odběru proudu při vypnuté svítilně se týká pouze svítilen s elektronickým spínačem, u svítilen s mechanickým spínačem zmíněný problém není. Výjimkou jsou svítilny se dvěma spínači, u kterých je jeden mechanický a jeden elektronický (např. Klarus XT2C), kde má i elektronický spínač přiřazenou funkci z vypnuté svítilny (např. strobe).

dobré dělo

(brumla, 25. 4. 2014 16:18)

Tuž dobré dělo, jen ta cena lehce převyšuje mé potřeby

Re: dobré dělo

(vlkodlaq, 30. 4. 2014 8:19)

Samozřejmě je to světlo ultrvýkonné a ne každý má potřebu osvítit celý kopec :-), na druhou stranu spousta lidí ano. Výhodou je více režimů a napájení třemi 18650kami, takže zase výhoda velmi dlouhá výdrž v režimech nižších, ale pokud si jednou za čas potřebuješ posvítit "pod nohy pod ruce", je to světlo pro tebe zbytečně kvalitní a nadbytečně výkonné.