Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co s sebou?

4. 7. 2012

Výběr vybavení je samozřejmě individuální, dle ročního období, místa kam se vydáváme, osobních zkušeností a preferencí atd., ale základní sestava bývá podobná, takže tento seznam může využít ať už začátečník, nebo i zkušenější tramp pro osvěžení paměti a získání tipů.

Batoh  

Začnu batohem/krosnou, protože do ní vše dáme, že :). Velikost dle počtu dní a cílení výpravy, na 2-3 denní cesty se osvědčil 40-60l turistický dvoukomorový batoh s bederním pásem (kapsičky na bederáku jsou parádní věc) kapsami na bocích a ve víku,buď nepromokavý nebo s integrovanou pláštěnkou v kapse na dně, stahovacími popruhy a nastavitelným zádovým systémem.

_vyr_1790hi-tec_raul_55_krosna.jpgTakový batoh se dá sehnat už od nějakých 500 korun, důležité je, aby na první zkoušku sedl na záda dobře a pohodlně. Nesmí být příliš tvrdý a popruhy nesmí být příliš natlačeny ke krku. Zvláště delší pánové by měli vyzkoušet nastavení zádového systému, aby bederák dobře seděl v pase, jen pár cm nad opaskem. Ne výš, ne níž. V tomto případě bych se vůbec nebránil koupi zboží z druhé ruky, samozřejmě v dobrém stavu. Pokud už někomu sloužil a vydržel, máme jakous takous záruku, že nám ještě dlouho vydrží a přitom nestojí moc.

Balení krosny/batohu

Balení je třeba věnovat také trošku pozornosti, pochopitelně nechceme, aby nás po pár kilometrech bolela záda. Čím lépe nám batoh sedí a čím lépe je sbalený, tím dále dojdeme bez komplikací. Dá se říct, že vhodnou přípravou lze náš výkon posunout znatelně dál. Do dolní komory balíme lehčí věci, jako spacák, oblečení, plachtu a pod. Těžší věci dáváme do horní komory co nejvíce k zádům, dále od zad opět lehčí věci a celkově skládáme vybavení způsobem, aby těžiště batohu bylo spíše výš a co nejblíž k tělu. A samozřejmě nakonec drobnosti do bočních kapes a víka, věci, které můžeme rychle potřebovat balíme tak, aby byly dobře přístupné (pláštěnka, peníze, nůž, pepřák na zvěř, dalekohled, foťák...), popřípadě do kapes na bederáku.

 

Spacák

Celkově se snažím při výběru téměř všeho vybavení dbát na co nejnižší váhu, vše nosíme na zádech a tak pár desítek gramů na každém kusu výbavy udělá i několik kilo na celku, a to už je pak sakra znát. Osobně preferuji mít tři spacáky pro jaro/podzim, léto, zima. Dnešní výběr je obrovský, skvělé materiály za přijatelné ceny a tak se dá koupit letní spacák s váhou do 600 gramů do 1200kč, třísezonní kolem 1kg a zimní kolem 1,5kg. gen__vyr_379spacak-mumie.jpgBarvy samozřejmě záleží na vkusu, ale zvyk trampa velí volit nenápadné barvy, jako například na obrázku. Tepelný rozsah výrobce pak u spacáků bereme trochu s rezervou a dolní "extrem" neberme příliš vážně, tyto teploty jsou opravdu míněny jako ty nejnižší, které se dají ve spacáku přečkat, a koukejme na "comfort" s ohledem na vlastní pocity, zkušenosti a otužilost. Ženy a dívky většinou potřebují o něco teplejší spacák než muži, je to dáno odlišnou tělesnou stavbou a jiným metabolismem. Dekový spací pytel je vhodný spíše na chatu, proto do přírody volme vždy mumii, která má menší plochu (nižší váhu) a efektivněji udrží teplo díky menším "hluchým místům". Důležitý je kompresní obal, díky němuž stlačíme spacák na co nejmenší velikost. Spacák vždy skladujte vybalený z obalu, buď zavěšený, nebo alespoň volně položený, čímž prodloužíte jeho životnost a zvýšíte efektivitu (když jsou vlákna více slisovaná, spacák méně hřeje). Pokud máte spací pytel s nápní vlny či peří, skladujte jej volně v uzavřeném igelitovém pytli s tabletkou proti molům, bude sice trochu smrdět, ale jinak Vám jej potvory sežerou. Spaní ve spacáku je potom podle osobních zkušeností, ale vždy je nejlepší jít suchý do suchého spacáku, pokud to nejde, tak aspoň suché volné ponožky, které bereme jen na spaní a neseme je v sáčku aby zůstaly suché i ve vlhkém počasí, ráno spacák a oblečení co nejlépe vyvětráme a pokud to podmínky dovolují, necháme uschnout.

Stan? Celta? Žďárák?

Stan je skvělá věc, jen je trochu těžší a ne každému (třeba mě) se s ním chce tahat, navíc ne všude najdeme podmínky pro stavbu stanu vhodné.silicon-tarp-tent-1.jpg Proto je vhodnou a osvědčenou alternativou, hlavně v teplejších měsících, vzít si plachtu či celtu. Přibližně 2*3 metry, buď tkanou nylonovou apod, nebo klasickou krycí plachtu s oky v nenápadných barvách. Váha takové plachty se vleze do 450gramů (lze s trochou snahy kolem pětistovky sehnat i speciály, které mají 280gramů) a je perfektně sbalitelná, v batohu tak zabere minimum místa a umožňuje stavbu velkého množství různých přístřešků. Chtěl jsem tomu věnovat samostatný článek, ale nalezl jsem popis, který to dostatečně vystihuje.

66-pristresku.jpg

vak-bivakovaci.jpgKdo nezná bivakovací pytel neboli Žďárského vak, poznal by ve žďáráku jednoduchý spací pytel z odolného nepromokavého a prodyšného materiálu (prodyšnost je velmi důležitá, jinak se budeme i v zimě nadměrně potit). I se spacákem vlezeme do bivakovacího pytle a jsme perfektně chráněni před povětrnostními vlivy. Toto je vhodné obzvlášť do horských a vysokohorských podmínek, kde je stavba stanu problém a plachta nestačí. Váha se pohybuje v rozmezí 400-900 gramů a kupujte vždy větší, aby se k Vám vlezl i batoh. Vhodným doplňkem je síťka proti hmyzu, která zakrývá jen vršek žďáráku/spacáku. V zimě například ve velkých mrazech se můžeme nouzově zahrabat do sněhu, protože před velkým mrazem sníh velmi dobře izoluje a pokud je venku -20, pod sněhem je jen mírně pod nulou a na to už žďárák se spacákem stačí.

Výběr, zda-li stan, celtu či Žďárák už zaleží na Vás a Vašich zkušenostech, já osobně na většinu čundrů beru plachtu s oky (2,3*3,2 metru, 280gramů) barvy khaki a vždy stačila (ve větších mrazech venku nespím..). Při použití kombinace plachta + spacák se hodí zmíněná síť proti hmyzu, dělaná či koupená, stříška přes vršek spacáku či žďáráku.

Alumatka/karimatka - osobně jsem si nejvíce oblíbil alumatku, je to malý a lehoučký balíček, ochrání nás před vlhkem a podkladu a hliníková fólie odráží teplo zpět, jen je třeba věnovat trochu víc pozornosti výběru měkčího místa na spaní, bud lesní měkký podklad, popřípadě nahrabat suché listí apod. 

Hliníková fólie (emergency blanket), je malá, lehká, skladná a dost velká, abychom se do ní zabalili proti zimě, dešti, udělali z ní přístřešek... může nahradit spacák, stan.., jen samozřejmě nemá tu životnost, ale zase je levná.. V letních měsících dokáže nahradit plachtu, stan i spacák a můžeme tak jít na letní čundr opravdu na lehko.
 

KPZ + lékárnička 

KPZ (ideálně kombinovaná s lékárničkou) má mnoho odpůrců s názory typu, že stejně nikdy nic z toho nepoužiješ apod. Doporučuju KPZ, nebo chcete-li, survival pack, mít vždy u sebe (nejlépe samostatně na opasku mimo batoh) právě pro případy, kdy je potřeba a kdy se sakra hodí.

KPZ není nic jiného, než věci, které můžeme potřebovat v kompaktním balení.
 

Svítilna, nůž, lahev na vodu

Zda-li mít, či nemít, o tom se snad ani nedá diskutovat, výběru se opět budu věnovat v samostatném článku a recenzích viz záložka minirecenze. Co se týče lahve na vodu, vyzkoušel jsem několik různých typů, plastovou vojenskou čutoru, nerezovou či hliníkovou lisovanou lahev, polykarbonátovou nalgene s vodním filtrem a nakonec jsem se zase vrátil k PET lahvi, která je lehoučká, prakticky nerozbitná a když je prázdná, slisuji ji na placku a zabere minimum místa, v dnešní době lze koupit fitry a předsádky uzpůsobené přímo pro klasickou PET lahev. Výběr nože, recenze svítilen.

 

Boty 

Samozřejmě trekové, pohodlné a zachozené. Botám a péči o ně opět někdy věnuji samostatný článek. Ze zkušenosti vřele doporučuji značky Keen, La sportiva, Hanwag a salomon, ale i levnější trekové boty koupené v pracovních potřebách (např. canis) taky udělají dobrou službu za snesitelnější peníz. Při výběru bot je důležité, aby dobře padly při prvním zkoušení a měly pevnou podrážku s dobrou torzní tuhostí (aby se podrážka nekroutila), dále ideálně prodyšné a nepromokavé, s výrazným vzorkem a musí být o kousek větší, tak o půl čísla, jednak protože nohy v teple a zátěži napuchají, ale taky kvůli možnosti vzít si silnější ponožky v zimě a při výstupu do strmého kopce se špička "zkracuje", při chůzi nesmí "lítat" pata, jinak se budou dělat puchýře a i botám to zkracuje životnost. Co se týče membrán typu goretex, dle mého názoru nemají u bot smysl. Koženou botu je lepší vhodně ošetřovat voskem a tak dostatečně udržovat voděodolnost, u textilních svršků vhodně impregnovat (dnes jsou impregnace na vysoké úrovni) a tak opět membrána není třeba, je to jen další vrstva, která snižuje vzduchopropustnost a k čemu je membrána pod kůží, když celý kožený svršek nacucá vodou (bota znatelně ztěžkne) a stejně ji tak musíme udržovat.

 

 

Dále se jistě hodí věci jako pončo proti dešti, repelent, šňůra, někdy i mapa a kompas, výbava na vaření, nějaký ten mobil nebo vysílačka atd atp.. Oblečení záleží na individuálních pocitech a zkušenostech každého z nás a co nám vyhovuje. Osobně preferuji ponožky, svetr a prádlo z vlny merino (icebreaker, smartwool..), ostatní nezimní oblečení z kvalitní bavlny (moje neojsvědčenější kalhoty na čundr jsou staré maskáče bundeswehr), nepromokavá nylonteflonová bunda s kvalitní impregnací (WR1, drahá, ale nejlepší impregnace na světě, hravě a velmi znatelně překonala všechny ipmregnace, co jsem zkoušel. Je to poměrně nová věc). Bavlněné kalhoty (nylonbavlna, polyesterbavlna) jdou poměrně dobře naimpregnovat voskem do chladnějšího počasí. To jde tak, že vosk otíráme do látky v rovnoměrné vrstvě, kterou pak zahřejeme fénem nebo přejedeme přes papír žehličkou, až se vosk rozpustí a vsákne do látky. Na youtube je plno postupů, doporučuji ten na oblečení fjalraven.

Ve vyšších polohách a v zimě jsou sluneční brýle nutností, skvělé jsou polarizační. Pokud si chcete připlatit nějakou tu stovku, z vynikající zkušenosti doporučuji brýle relax (lehoučké, pevné a s kvalitními zorníky, svoje poslední jsem koupil v akci za 430kč! a mám je třetím rokem).

 

Toto je pouze základní přehled a každý už jistě ví, co dalšího potřebuje, nebo co by se ještě mohlo hodit. Další výbava je již individuální a bez čeho by se jeden neobešel, to druhého ani nenapadne, že by potřeboval. Takže hlavně ať taháme co nejmenší váhu :-)

 

Recenzím několika batohů se taktéž někdy v budoucnu budu věnovat samostatně.

 

Jako příklad seznam věcí, které beru na dvou až třídenní čundr:

Batoh z tesca 40L (upravený, cca 1,1kg), popruhy na dně, lze připevnit spacák i ze spoda

Spacák (dle sezony letní 600gr, jaro/podzim 1000gr, zimní 1700gr)

Alumatka (75gr)

Celta (Basha 280gr) nebo někdy, když očekávám teplé počasí tak jen:

ALU fólie (levná, lehká, skladná a přitom dokáže částečně nahradit stan i spacák, cca 30gr)

Pončo mikro (stojí cca 20 kč, takže se nic neděje, když ho zničím)

KPZ s lékárničkou (cca 350gr)

Brýle sluneční polarizační Relax

Peněženka ("speciál" ultralight na čundry, takže jen to nejnutnější - peníze, občanka, karta zdravot. pojišťovny, platební karta)

Mapa okolí

Několik sáčků (na jídlo, odpad, špinavé prádlo...)

Kompas (s páskem na zápěstí)

Dalekohled monokulár

Baterku nebo čelovku (aktuálně nitecore EC20 nebo sunwayman r15A)

Repelent Predator (v počasí nad 10°C, klíště je větší svině než medvěd.. Na nohy, ruce a za krkem.)

Papírové kapesníky (nahradí toaletní papír, ubrousky..)

Nůž (někdy dva, popřípadě mačetu, ale tu beru jen na specifické akce) Aktuálně kudlu od nožíře SHOKa

Na sobě a v batohu:

Spodky (merino + rezervní)

Ponožky (v chladnějším počasí merino, v létě coolmax či bambus + rezervní a jedny větší volnější v sáčku na spaní)

Dlouhé kalhoty či kraťasy (dle počasí) (maskáče bundeswehr či lehké tenké kalhoty ze směsi bavlny a nylonu)

Lehká fleesová mikina či svetr ke krku z merina v chladnějším počasí

triko + rezervní (v zimě merino, v létě bavlna nebo polyesterbavlna)

Bunda lehká nepromokavá (a prodyšná!) s kapucí, nylonteflon, Hannah černozelená

Několik "panenek" různých šňůr a provazů po pár metrech na upevnění plachty, sušení oblečení atd

Kartáček na zuby (pastu na zuby na čundr nenosím, nouzově stačí trocha soli)

PET lahev na vodu s širokým hrdlem 1,2L

Velký nerezový hrnek se skládacími uchy (0,5L, nahradí i ešus) Tatonka

Jídlo (chleba, třeba moskva, knackebrot, trvanlivé sýry, suché klobásky, uzené, sušené hovězí (kupuju v globusu, super), čokoláda, musli tyčky, instantní kaše, sušenky, instantní jídla, polévky, někdy plechovka párok s fazuľou nebo guláš, čaj (roibos), kakao do vody, cukr na oslazení...). Nekupuji nic, v čem je palmový olej, důvod je zřejmý, jednak tělu spíše škodí a navíc chci chránit přírodu.

Pokud si chci více vařit, tak vařič ikea se stojanem a nerezová miska se skládacími uchy (cca 1L). Vařič ikea se osvědčil i pro spaní v chladnějším počasí pod převisem či v jeskyních (Drahanská).

 

Tak si čundr hlavně užijte a mějte na paměti, že největší zážitky Vás mohou potkat, když zabloudíte a mobil nevytáhnete za celý čundr z kapsy :-)

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Co si vzít do divočiny

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

užitečné

(Okurek, 15. 2. 2020 15:56)

Toto doporučuju každému.

Super návod

(Pavel, 8. 2. 2017 13:05)

Máš to pěkně zpracovaný, jen prosím o sdělení co je to mikro pončo. Díky

Re: Super návod

(vlkodlaq, 11. 2. 2017 8:17)

Mikro pončo je mikrotenová pláštěnka, koupená nová je to malý balíček o velikosti dnešního mobilu a zanedbatelné váze. Je to spíš taková jednorázovka, jednou projdeš kolem křoví a můžeš to vyhodit, ale zase o něm v batohu ani nevíš a stojí tak dvacku, třeba na ebay jich koupíš za 50kč 10ks. V létě to beru spíš, než nepromokavou bundu.

do laponska

(jan, 14. 6. 2016 10:24)

se mně tvé rady moc hodí! díky za sdílení - jsem zatím amatér :-)

Re: do laponska

(vlkodlaq, 17. 6. 2016 13:51)

Rád jsem pomohl, proto to ostatně dělám :-)
Kdyby něco, piš mejla viz konec úvodní stránky.

Mobilní aplikace

(klvb, 21. 6. 2015 17:25)

Pokuď si berete do přírody mobil,doporučuji do něj stáhnout mobilní aplikaci o bushcraftu v češtině.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.klvbgames.bushcraft

Re: Mobilní aplikace

(vlkodlaq, 26. 6. 2015 19:30)

Nic proti aplikacím, ale není nad vědomosti v hlavě, ty neovlivní nedostatek energie v baterii nebo spolehlivost elektroniky. Navíc v aplikaci není nic moc extra, vcelku základní znalosti, nakteré i jen trošku zkušený tramp/zálesák nepotřebuje žádnou aplikaci.

podekovani

(komi, 28. 5. 2015 17:51)

Dneska balim podle tebe. Dekuji

Re: podekovani

(vlkodlaq, 28. 5. 2015 20:28)

Rád jsem pomohl.

jedna věc chcybí

(kojta, 14. 3. 2014 17:39)

zdar a sílu, zcela prokazatelně jsi zapomněl na bobkový list(alespoň dvouvrstvý). zní to jako samozřejmost ale divili by ste se kolik lidí na tento výrobek na naší poslední výpravě zapomnělo.
zdar kojta

Re: jedna věc chcybí

(vlkodlaq, 19. 3. 2014 7:11)

Zdar,
nezapomněl, já osobně vždy nosím ještě zvlášť minimálně kvalitní papírové kapesníky, ale do packu si je cpát už nechci. Navíc je lze nouzově nahradit různým listím, smrčím, travinami, v asi nouzi nejvetší sněhem... :-)

Re: Re: jedna věc chcybí

(vlkodlaq, 25. 3. 2014 10:51)

Navíc bych se už rozepisoval nadmíru a toto je pouze základní přehled. Ale máš pravdu a někdy udělám článek s konkrétním popisem na konkrétní výpravu.